Woda morska do nosa – wszystko co musisz wiedzieć

Woda morska do nosa – wszystko co musisz wiedzieć

Woda morska to bezpieczny i skuteczny sposób na oczyszczanie jam nosowych. Ułatwia codzienną higienę, pomaga zapobiegać infekcjom i sprzyja w leczeniu dolegliwości górnych dróg oddechowych.

Często zapominamy o tym, że nos odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Stanowi początek dróg oddechowych, a do jego zadań należy nawilżanie, ogrzewanie i oczyszczanie wdychanego powietrza z zanieczyszczeń, w tym drobnoustrojów chorobotwórczych.

Upośledzenie funkcji nosa może przyczynić się nie tylko do dyskomfortu, ale też prowadzić do poważnych dolegliwości w obrębie górnych dróg oddechowych. Prawidłowa higiena jam nosowych to skuteczny sposób, by uniknąć problemów. Zabiegi oczyszczania i pielęgnacji nosa najlepiej wykonywać przy użyciu wody morskiej.

Kiedy zalecane jest stosowanie wody morskiej?

Woda morska znajduje zastosowanie w zapobieganiu infekcjom górnych dróg oddechowych. Zaleca się stosowanie jej do regularnych zabiegów higienicznych, podczas których oczyszczamy nos z zanieczyszczeń. Co więcej, stosowanie wody morskiej może również wspomóc leczenie infekcji górnych dróg oddechowych oraz zmniejszyć dyskomfort spowodowany katarem czy obrzękiem błony śluzowej.

wm2

Woda morska może być używana zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Dostępna jest w postaci preparatów izotonicznych i hipertonicznych. W przeciwieństwie do innych środków stosowanych donosowo, które obkurczają miejscowo naczynia, wodę morską można używać właściwie bez ograniczeń co do czasu i częstotliwości.

Woda morska do regularnego oczyszczania jam nosowych

Woda morska przede wszystkim pomaga skutecznie oczyszczać jamy nosowe. Usuwając z błony śluzowej wszelkie zanieczyszczenia, wpływamy na poprawę jej funkcjonowania, wspierając jednocześnie naturalne mechanizmy obronne organizmu.

Nos jest bardzo wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, które zaburzają jego sprawne funkcjonowanie. Dym tytoniowy, kurz, suche i przegrzane powietrze, zanieczyszczenia itd. uszkadzają barierę, jaką stanowi błona śluzowa nosa wraz z rzęskami. Do tego doliczyć należy wielość szkodliwych pyłków, alergenów i zarazków, które negatywnie wpływają na mechanizm samooczyszczania nosa. Woda morska pomaga skutecznie usunąć z jamy nosowej różnorodne zanieczyszczenia.

wm3

Niestety większość z nas przypomina sobie o higienie jam nosowych dopiero w momencie, gdy pojawiają się problemy. Kluczowe znaczenie ma regularne stosowanie wody morskiej w celu sukcesywnego oczyszczania nosa ze wszystkich zanieczyszczeń, które mogą przyczyniać się do dyskomfortu, a nawet poważnych chorób.

Woda morska a dolegliwości górnych dróg oddechowych

Infekcje dróg oddechowych, takie jak m.in. zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa itp., bardzo często przyczyniają się do dyskomfortu odczuwanego w jamie nosowej. Procesy zapalne mogą zaburzać funkcję filtracyjną, nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza. Dodatkowo upośledzony ruch rzęsek i transport śluzowo-rzęskowy w obrębie jam nosowych i światła zatok przyczynia się do trudności w usuwaniu zalegającej patologicznie wydzieliny oraz zanieczyszczeń środowiskowych z powierzchni błony śluzowej nosa. Chorzy skarżą się wówczas na uczucie blokady w nosie (niedrożność).

Preparaty, których skład opiera się na wodzie morskiej, ułatwiają skuteczne usuwanie gęstej, patologicznej wydzieliny z jam nosowych. Dodatkowo płukanie nosa roztworem soli morskiej zmniejsza nasilenie objawów przewlekłego nieżytu nosa oraz stanów zapalnych zatok. Co więcej, woda morska może zmniejszać przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa oraz ujścia zatok.

Stosowanie wody morskiej u chorych borykających się z infekcją górnych dróg oddechowych ma na celu również ułatwianie terapii lekami donosowymi. Działanie leków może być ograniczone, gdy w jamach nosa zalega gęsta, patologiczna wydzielina wraz z różnorodnymi zanieczyszczeniami i drobnoustrojami. Oczyszczenia jam nosa z wydzieliny i obkurczenie błony śluzowej umożliwia właściwe wprowadzenie preparatów leczniczych.

Szczególnie istotne jest stosowanie wody morskiej u chorych z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (na każdym etapie leczenia).

Woda morska a alergiczny nieżyt nosa

Do typowych objawów alergicznego nieżytu nosa zaliczamy m.in. kichanie, wodnistą wydzieliną z jam nosowych, niedrożność nosa. W przypadku zdrowych osób, z nieuszkodzoną błoną śluzową, usuwanie alergenów i innych cząstek osadzonych w błonie odbywa się z wykorzystaniem procesu transportu śluzowo-rzęskowego. Prawidłowy skład śluzu oraz sprawnie działający aparat rzęskowy ułatwia pozbywanie się zanieczyszczeń z błony śluzowej nosa.

Niestety u osób chorych dochodzi do ograniczenia naturalnych mechanizmów usuwania alergenów z błony śluzowej. Ruch rzęsek jest upośledzony, a niekiedy rzęski są wręcz całkowicie porażone. Mogą ujawniać się też poważne zmiany chorobowe w strukturze błony śluzowej nosa.

Z tego też powodu alergicy powinni nie tylko zastosować właściwą terapię zaleconą przez lekarza, ale równocześnie regularnie dbać o higienę jamy nosowej. Poza leczeniem farmakologicznym zaleca się sukcesywne usuwanie alergenów osadzonych w błonie śluzowej nosa poprzez przepłukiwanie jam nosowych wodą morską np. w postaci preparaty w sprayu.

Oczyszczenie błony śluzowej z zanieczyszczeń, strupów, gęstego śluzu itp. sprzyja prawidłowemu wchłanianiu się leków podawanych donosowo, a więc stanowi jeden z zasadniczych elementów procesów leczenia. Dodatkowo podnosi komfort życia chorego, który może łatwiej oddychać w okresach wzmożonych reakcji alergicznych.

Jak stosować wodę morską?

wm4

Skuteczność oczyszczania jam nosowych wodą morską zależy od techniki aplikowania preparatu. Najłatwiejszą metodą jest zastosowanie wody morskiej w sprayu. W pierwszym kroku należy skierować dozownik na boczną ścianę nosa, unikając przy tym dotykania błony śluzowej przegrody nosa. W trakcie rozprowadzania preparatu należy skierować dozownik pod kątem 45 stopni w stosunku do dna jamy nosowej. Będziemy mieć wtedy pewność, że preparat dotrze do wszystkich struktur jamy nosa, tj. małżowin nosowych dolnych, środkowych i górnych, przewodów nosowych dolnych, środkowych i górnych, kompleksów ujściowo-przewodowych. Można zastosować kilka dawek preparatu, aplikując go pod różnymi kątami, aby dotarł do wszystkich struktur jam nosa.