Kichasz, z nosa cieknie ci wodnista wydzielina, wciąż towarzyszy ci uczucie zatkanego, podrażnionego nosa i pieczenie spojówek, a w oczach bez powodu pojawiają się łzy. Już wiesz, że to może być alergia. Teraz musisz poznać alergen, który wywołuje u ciebie nieprzyjemne objawy. Przedstawiamy 8 najczęstszych wyzwalaczy alergii.
Czynniki, które wywołują alergię, to alergeny. Mogą to być różne substancje, z którymi organizm ma kontakt poprzez dotyk, połykanie lub wdychanie. Powodują one najczęstsze rodzaje alergii: sezonowy katar sienny, całoroczny nieżyt nosa, astmę, alergie skórne, uczulenia pokarmowe itp. Alergeny mogą być różne, ale istnieje kilka głównych czynników, które najczęściej przyczyniają się do występowania nieprzyjemnych dolegliwości.
Co najczęściej wywołuje alergię?
- Pyłki. To chyba największy koszmar alergików. Pylenie roślin rozpoczyna się od połowy zimy aż do jesieni. W styczniu-lutym, czyli jeszcze w okresie zimowym, zaczyna pylić leszczyna. W marcu — olcha, topola i wierzba. Kwiecień to czas na brzozę, a od maja do lipca pylą trawy, zboża, dęby. W lipcu uaktywniają się drzewa iglaste, a następnie bylica, pokrzywa i ambrozja.
- Grzyby. Wilgotne piwnice, ściółka leśna, pnie drzew — w tych miejscach najczęściej można spotkać zarodniki grzybów, które mogą powodować silne alergie. Pleśń, która niekiedy ujawnia się również w mieszkaniach, najbardziej daje się we znaki wiosną i jesienią.
- Roztocze. Kurz, a właściwie żyjące w nim roztocza, to bardzo uporczywy alergen. Niestety jest praktycznie wszechobecny: w pościeli, tapicerowanych meblach, dywanach, pluszowych zabawkach itd. Osoby cierpiące na alergię z powodu roztoczy powinny szczególnie dbać o czystość w swoich mieszkaniach, stosować antyalergiczne pościele i często wietrzyć wnętrza (nawet przy niskich temperaturach).
- Karaluchy. Osoby, które mają uczulenie na roztocza, najprawdopodobniej niezbyt dobrze znoszą również karaluchy. Ich ciała, wydzieliny i jaja mogą wchodzić w skład kurzu, przyczyniając się do reakcji alergicznych. Nie jest łatwo pozbyć się karaluchów z bloków czy kamienic, ponieważ najczęściej ukrywają się w przewodach wentylacyjnych i wędrują z mieszkania do mieszkania. Alergicy powinni dbać o czystość w pomieszczeniach i unikać pozostawiania resztek jedzenia. Co ciekawe, osoby uczulone na roztocze w większości przypadków nie tolerują również karaluchów oraz nie mogą jeść krewetek! Pomiędzy tymi trzema alergenami występuje tzw. reakcja krzyżowa.
- Owady. Osoby uczulone na ukąszenia owadów powinny na wszelkie sposoby unikać kontaktu ze swoimi „wrogami”. Użądlenie pszczoły lub osy może skończyć się tzw. wstrząsem anafilaktycznym, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia. Niezbędny w takich sytuacjach jest zastrzyk z adrenaliny. Osoby uczulone powinny mieć taki zastrzyk zawsze przy sobie, szczególnie podczas wycieczek, wakacji czy spacerów po łąkach i lasach.
- Domowe zwierzęta. Reakcję alergiczną wywołuje nie tyle zwierzęca sierść, ile ślina i wydzieliny gruczołów łojowych, znajdujące się na sierści. Alergeny psów i kotów bytują nie tylko bezpośrednio na zwierzętach, ale też unoszą się w powietrzu, osiadają na meblach czy podłodze i trudno się ich pozbyć z mieszkania. Jeśli jesteś alergikiem, a bardzo chcesz mieć domowego pupila, skonsultuj się z alergologiem.
- Jedzenie. Najpopularniejsze produkty, które wywołują reakcje alergiczne to m.in. mleko, skorupiaki, jajka, orzechy, pszenica, soja, ryby, niektóre owoce. Po zjedzeniu ich mogą pojawić się problemy z oddychaniem, wysypka, biegunka i wymioty, obrzęk wokół ust. W skrajnych sytuacjach osoba uczulona musi otrzymać zastrzyk z adrenaliny.
- Lateks. Znajduje się m.in. w jednorazowych rękawiczkach, prezerwatywach, płaszczach przeciwdeszczowych itd. Należy jednocześnie do tzw. alergenów wziewnych i kontaktowych. Po kontakcie z lateksem u osoby uczulonej pojawia się m.in. swędzenie, zaczerwienienie skóry, trudności w oddychaniu, wysypka, podrażnienie oczu, katar i kichanie, świszczący oddech.
Jak łatwiej żyć z alergią?
Alergia przyczynia się do występowania niezbyt przyjemnych reakcji organizmu, ale stosując się do kilku prostych zasad, można z powodzeniem zminimalizować jej objawy.
- Unikaj kontaktu z alergenem. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się przykrych objawów. Gdy zaczynają pylić rośliny, na które jesteś uczulony, zamykaj okna i drzwi w mieszkaniu. Na spacery wychodź późnym wieczorem lub po deszczu, ponieważ wówczas natężenie pyłków w powietrzu jest najmniejsze. Jeśli jesteś uczulony na roztocza, staraj się jak najczęściej sprzątać mieszkanie. Warto również zainwestować w specjalny odkurzacz z filtrem HEPA, który usuwa drobiny kurzu, bakterie, wirusy, odchody bakterii, pleśń itd.
- Stosuj odpowiednie filtry w klimatyzatorach i wymieniaj je regularnie. Istnieją specjalne filtry dla alergików do domów i samochodów, które są w stanie zatrzymać nawet 95% alergenów.
- Noś maseczkę. W naszym kraju nie jest to zbyt popularny sposób, ale w okresie silnego pylenia z całą pewnością docenisz tę małą przepaskę na ustach.
- Dbaj o higienę jamy nosowej. To bardzo ważne, aby regularnie i dokładnie oczyszczać jamę nosową, najlepiej przy użyciu delikatnych preparatów z naturalną wodą morską. W ten sposób usuniesz z nosa wszelkiego typu zanieczyszczenia, w tym alergeny. Dodatkowo warto wspierać błonę śluzową nosa poprzez odpowiednią pielęgnację (nawilżanie, odżywianie). Warto też wykonywać inhalacje zatok. Wystarczy nalać gorącą wodę do miski, nakryć głowę ręcznikiem i oddychać wilgotnym, ciepłym powietrzem przez kilka minut. W ten sposób złagodzisz główne objawy alergii wziewnych.
- Pij wodę i jedz dużo warzyw oraz owoców.