HIGIENA NOSA U DZIECI I NIEMOWLĄT

Wielu rodziców ma obawy przed oczyszczaniem jamy nosowej u niemowlaków, dlatego też wszelkie zabiegi pielęgnacyjne są pomijane lub wykonywane niezwykle rzadko.

Higiena nosa ma ogromne znaczenie w profilaktyce przeziębień,
pozwala chronić przed wnikaniem bakterii i wirusów oraz umożliwia maluszkowi
swobodne oddychanie.

Higiena nosa u niemowląt

Higiena nosa u niemowląt to wyzwanie dla wielu rodziców. Często jednak zupełnie niepotrzebnie obawiamy się tego zadania.
Przede wszystkim należy pamiętać, że ma ona ogromne znaczenie dla zdrowia i komfortu malucha.
Udrażniając nosek, umożliwiamy swobodne oddychanie, ponieważ dziecko w początkowej fazie rozwoju nie jest w stanie skutecznie
łapać powietrza jamą ustną.

Higiena jamy nosowej u niemowląt ma również kluczowe znaczenie w profilaktyce różnorodnych chorób górnych dróg oddechowych.
Pamiętajmy, że nos — zarówno u dorosłych, jak i dzieci — stanowi rodzaj filtra, który zapobiega wnikaniu do organizmu
różnorodnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Właściwa pielęgnacja nosa niemowlaka ma więc na celu oczyszczenie
go ze wszelkich zanieczyszczeń, w tym m.in. bakterii czy wirusów.

Jak dbać o higienę nosa u niemowląt?

Wnętrze nosa jest wyścielana błoną śluzowową, w górnej części pokrytą nabłonkiem węchowym. Gdy jama nosowa wypełniona jest katarem, zanieczyszczeniami, alergenami, dziecko może mieć problemy z rozpoznawaniem zapachów i apetytem, pojawi się przy tym ogólne rozdrażnienie. Warto zatem dowiedzieć się, jak dbać o higienę nosa u niemowląt.

Jak pielęgnować nos u niemowląt podczas choroby?

  • Podczas różnorodnych infekcji mogą pojawić się problemy z drożnością nosa. Bardzo ważne jest wówczas regularne opróżnianie jam nosowych z wydzieliny oraz nawilżanie i odżywianie błony śluzowej w celu przywrócenia jej naturalnych funkcji. Warto użyć do tego soli fizjologicznej lub preparatów z solą morską np. w aerozolu.
  • Nosek oczyszczamy, układając wcześniej dziecko w pozycji leżącej i odchylając delikatnie główkę do tyłu. Następnie układamy malucha na brzuszku, by wydzielina wypłynęła z jam nosowych.
  • Zabieg należy wykonywać spokojnie i delikatnie, by dziecko nie miało przykrych doświadczeń związanych z czynnościami higienicznymi nosa.

Jak dbać o higienę jamy nosowej u niemowląt na co dzień?

Oczyszczanie i nawilżanie nosa należy wykonywać systematycznie. W ten sposób zadbamy o odpowiedni poziom nawilżenia śluzówki i usprawnimy jej funkcje obronne. Dodatkowo regularnie będziemy wypłukiwać z noska dziecka wszelkie zanieczyszczenia i drobnoustroje, zapobiegając ewentualnym chorobom i ułatwiając oddychanie.

Jak wykorzystać produkty Rinozine
w codziennej higienie jamy
nosowej niemowlaka?

  • Preparaty Rinozine w codziennej higienie jamy nosowej niemowlaka skutecznie usprawnią wykonywanie zabiegów. Rinozine Aqua spray do nosa pomaga oczyszczać jamę nosową, nawilżać błonę śluzową i sprzyja jej regeneracji. Sprawdza się zarówno w codziennym zastosowaniu, jak i podczas problemów spowodowanych nieżytem nosa, zapaleniem zatok czy katarem.
  • Jeśli pojawiają się otarcia, podrażnienia i suchość w okolicach noska dziecka, zaleca się stosowanie maści nawilżająco-regenerującej Rinozine, która nawilża, odżywia i chroni naskórek.

    Odpowiedzi na pytania i inne przydatne informacje, znajdziesz w dziale WIEDZA!