Teoretycznie każdy z doświadczenia wie, czym jest katar. Uporczywa wydzielina, zatkany nos, podrażniona śluzówka — to tylko niektóre objawy nieżytu nosa. W praktyce jednak specyfika oraz przyczyny kataru mogą być różne i nie zawsze jesteśmy w stanie uporać się z nim bez stosownego leczenia.

Nawet podczas wakacji w gorących tropikach możemy nabawić się dolegliwości typowych dla sezonu jesienno-zimowego, np. kataru, zapalenia zatok, przeziębienia. Jak to możliwe? Najczęściej winowajcą jest klimatyzacja, którą większość z nas stosuje na co dzień — w samochodach, w pracy czy nawet w domu.

Polipy zatok to miękkie, niewielkie guzki, które powstają na skutek rozrostu błony śluzowej. Ich wystąpieniu sprzyja m.in. przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Początkowo stosuje się leczenie farmakologiczne, jeśli jednak leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, zwykle niezbędna jest operacja.

Czy wiesz, że katar może być objawem alergii pokarmowej? Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że wydzielina z nosa, problemy z drożnością czy obrzęk śluzówki mogą być wynikiem reakcji organizmu na alergeny znajdujące się w spożywanych przez nas posiłkach.

Twoje dziecko ma ciągle zatkany nosek, chociaż nie ma kataru? Niedrożność nosa to dość częsta dolegliwość u niemowląt i starszych dzieci, przyczyniająca się do złego samopoczucia, chrapania, a nawet poważnych problemów z oddychaniem. Co jest przyczyną zatkanego nosa u maluchów? Problemy z zatkanym noskiem u dzieci niekiedy można łagodzić, odpowiednio nawilżając powietrze w mieszkaniu, dokładnie…

Chociaż katar u niemowląt to dość częsta dolegliwość, to jednak nie należy go bagatelizować. Uporczywa wydzielina w nosie może przyczyniać się do trudności w oddychaniu, jedzeniu i spaniu, a nawet prowadzić do poważniejszych powikłań zdrowotnych.

Katar często jest bagatelizowany. W myśl powiedzenia “leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni”, wybieramy tę drugą opcję, czyli nie leczymy i czekamy co stanie się dnia siódmego. Gdy jednak mijają kolejne tygodnie, a dolegliwości minąć nie chcą, istnieje prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z przewlekłym katarem. Przewlekły katar nie tylko przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu,…

Katar pojawiający się u dziecka kilka razy do roku zwykle nie jest powodem do obaw. Gdy jednak maluch niemal cały czas jest zakatarzony, warto wziąć sprawy w swoje ręce. Przewlekły katar u dzieci może być symptomem poważniejszych dolegliwości. Ciągły katar, uczucie blokady nosa, podrażniona śluzówka – to częste dziecięce dolegliwości, które niepokoją rodziców. Zwykle wynikają…

Rośliny pylą niemal przez cały rok, ale stężenie pyłków zmienia się w różnych miesiącach. Z tego też powodu alergicy powinni “zaprzyjaźnić się” z kalendarzem pylania. Wiedząc, kiedy stężenie alergenów w powietrzu jest największe, można zapobiegać występowaniu uciążliwych objawów. Kalendarz pylenia to jeden z najważniejszych wskaźników w profilaktyce reakcji alergicznych. Zła wiadomość dla alergików jest taka,…

Kiedy wiosna nie kojarzy Ci się tylko z piękną pogodą i długimi, leśnymi spacerami, to znak, że najprawdopodobniej jesteś… alergikiem. Męczący katar, ciągłe kichanie, permanentnie zatkany nos i zapalenie spojówek to dla Ciebie norma w sezonie wiosennym? Spokojnie, z tym da się walczyć!