Niedrożność nosa, czyli dlaczego mamy zatkany nos?

Niedrożność nosa, czyli dlaczego mamy zatkany nos?

Niedrożność nosa potocznie określana jest jako tzw. zatkany nos. Najczęściej pojawia się w wyniku różnorodnych chorób, takich jak zapalenie zatok, przeziębienie czy alergia. Niekiedy jednak spowodowana wadami anatomicznymi.

runnos1Niedrożność nosa jest spowodowana zaburzeniami w przepływie powietrza przez jedno lub oba nozdrza. Powstaje w wyniku gromadzenia się w jamach nosowych wydzieliny oraz obrzęku śluzówki. Niekiedy może być wynikiem obecności ciała obcego w nosie, wad rozwojowych lub skrzywienia przegrody nosowej.

Najczęściej ujawnia się pod wpływem infekcji (wirusowych, bakteryjnych, rzadziej grzybiczych). Wówczas kluczowe znaczenie ma prawidłowe oczyszczanie jam nosowych oraz pielęgnacja śluzówki.

Przyczyny niedrożności nosa

Przyczyn niedrożności nosa może być wiele. W praktyce ujawnia się w wyniku innych schorzeń, z którymi boryka się nasz organizm. Najczęściej są to infekcje wirusowe. Pojawia się wówczas nieżyt błony śluzowej, która staje się opuchnięta, podrażniona, a dodatkowo mamy do czynienia z katarem. W przypadku wirusów wydzielina jest wodnista i zwykle łatwo można ją usunąć, wydmuchując nos w chusteczkę. Może jednak dojść do zakażenia bakteryjnego. Wówczas wydzielina staje się gęsta i trudna do wydmuchania. Wyróżniamy nieżyt nosa o charakterze ostrym lub przewlekłym.

Do innych przyczyn niedrożności nosa zaliczamy:

  • choroby zatok
  • alergie (reakcja alergiczna może powodować również zapalenie błony śluzowej nosa)
  • polipy nosa (pojawiają się w wyniku silnych zmian zapalnych błony śluzowej nosa oraz zatok)
  • nowotwory jamy nosowej
  • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych
  • nadużywanie sprayów donosowych
  • wady rozwojowe
  • skrzywienie przegrody nosowej
  • krwotok
  • obecność ciała obcego w nosie (szczególnie u dzieci)

Rodzaje niedrożności nosa

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje niedrożności nosa. Pierwszym z nich jest tzw. normalna niedrożność. Jest to typowe zjawisko, które polega na powiększaniu się naczyń krwionośnych wewnątrz nosa (faza “zatkania” nosa, a więc obrzęku), a następnie ich obkurczaniu (faza “odetkania” nosa). Taka niedrożność może występować od jednej do czterech godzin. Najczęściej jedno nozdrze bywa bardziej “zatkane” niż drugie. Dysfunkcja nie trwa jednak długo. Może pojawiać się w wyniku zalegania wydzieliny w jamie nosowej.

runnos2

Drugim rodzajem jest tzw. nietypowa niedrożność nosa, która wiąże się z ciągłym uczuciem “zatkania” jam nosowych. W tym przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Nietypowa niedrożność może wynikać np. ze skrzywienia przegrody nosowej. Niekiedy niezbędna jest wręcz wykonanie zabiegu operacyjnego.

Skuteczne sposoby na niedrożność nosa

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że niedrożność nosa może przyczyniać się do problemów z oddychaniem. Prowadzą one do nieprawidłowej wentylacji płuc, suchości w jamie nosowej, zmiany barwy głosu. Co więcej, zatkany nos może zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji jamy nosowej i zatok. Bez względu na przyczynę niedrożności, zawsze powinniśmy dbać o właściwą higienę jam nosowych. Należy regularnie oczyszczać je ze wszelkich zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów chorobotwórczych. Higienę nosa ułatwią preparaty opracowane na bazie wody morskiej.

wm3

W łagodzeniu objawów niedrożności niezbędne jest dążenie do odblokowania przewodów nosowych. Warto więc sięgnąć po środki obkurczające naczynia krwionośne śluzówki, udrażniające przewody nosowe. Ważne jest również, aby sukcesywnie nawilżać śluzówkę, pomagając w jej regeneracji. Wskazaniem do kuracji aerozolem jest zapobieganie i łagodzenie objawów nieżytów nosa, zalegającej wydzieliny, częstego zapalenia zatok i górnych dróg oddechowych itd. Należy wówczas sięgnąć po preparaty o działaniu oczyszczającym (np. woda morska) i pielęgnującym, a więc zawierające w swoim składzie np. glicerol, prowitaminę B5, kwas hialuronowy, witaminę A, czy naturalne składniki np. wyciąg z aloesu lub olejek eukaliptusowy.