Alergiczny nieżyt nosa – jak łagodzić objawy?

Alergiczny nieżyt nosa – jak łagodzić objawy?

Alergiczny nieżyt nosa to choroba atopowa, która może znacznie obniżyć jakość naszego życia. Obecnie nawet co czwarta osoba boryka się z problemem kataru, kichaniem, zatkanym nosem, bólem głowy itd. Czy można skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych objawów alergicznego nieżytu nosa?

Alergiczny nieżyt nosa określany jest jako katar sienny, katar alergiczny, pyłkowica, alergia pyłkowa, zapalenie błony śluzowej nosa itd. Jest to stan zapalny śluzówki, który objawia się wodnistym katarem, kichaniem, swędzeniem i niedrożnością nosa. Wywołany jest przez alergeny, głównie pyłki roślin. To choroba przewlekła, która wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia oraz regularnej higieny nosa.

 kataler1

Przyczyny alergicznego nieżytu nosa

Alergiczny nieżyt nosa występuje w następstwie działania dwóch podstawowych grup czynników, tj. predyspozycji genetycznych do reakcji alergicznych i styczności z alergenem powodującym objawy.

Do najważniejszych alergenów, które przyczyniają się do wystąpienia nieżytu nosa, zaliczamy przede wszystkim:

 • pyłki roślinne (drzew, traw, ziół, krzewów, kwiatów)
 • pleśń
 • roztocze
 • sierść zwierząt
 • pierze

Charakterystyczny wodnisty wyciek pojawia się, gdy alergen w postaci pyłku łączy się z wydzielanymi przez organizm człowieka immunoglobulinami klasy IgE. Tworzy się wówczas kompleks przyłączający się do komórek tucznych, w których magazynowana jest histamina. Histamina jest uwalniana z komórek i pojawiają się przykre objawy podrażnienia błony śluzowej nosa.

Objawy alergicznego nieżytu nosa

Do najważniejszych objawów alergicznego nieżytu nosa zaliczamy:

 • obfitą, wodnistą wydzielinę z nosa
 • wielokrotne kichanie
 • świąd w nosie
 • zatkany nosa
 • zaczerwienienie nosa
 • ból głowy
 • zapalenie spojówek objawiające się łzawieniem
 • zaczerwienienie i świąd oczu
 • światłowstręt

Niekiedy może pojawić się również świąd uszu i gardła. Dolegliwości ujawniają się pod wpływem kontaktu organizmu z alergenem, czyli np. pyłkami roślin. Nieprzyjemne symptomy powinny jednak ustąpić w momencie, gdy alergen przestaje oddziaływać na alergika.

rinozine - alergiczny nieżyt nosa4

Niekiedy mogą pojawić się również nieco mniej oczywiste objawy, takie jak zaburzenia koncentracji, zmęczenie, suchość w ustach, chrapanie, a nawet podwyższona temperatura ciała. Chorzy, u których stwierdzono ciężki stan alergicznego nieżytu nosa, niekiedy skarżą się również na kłopoty ze snem, trudności w codziennym funkcjonowaniu, uprawianiu sportu, nauce itd.

Jak łagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa?

Osoby borykające się z alergicznym nieżytem nosa powinny przede wszystkim unikać alergenów, a także kontrolować lub całkowicie wyeliminować symptomy uczulenia. Bardzo duże znaczenie ma również prawidłowa higiena nosa. Podczas oczyszczania jam nosowych usuwamy wszelkiego rodzaju zanieczyszczania, przedostające się wraz z wdychanym powietrzem, w tym również alergeny, np. pyłki. Doskonale nadają się do tego preparaty oparte na bazie wody morskiej. Udrażniają nos, a jednocześnie pielęgnują błonę śluzową dzięki zwiększeniu poziomu jej nawilżenia. W ten sposób można nie tylko oczyścić nos, ale również złagodzić ewentualne podrażnienia śluzówki czy obrzęk.

Dla prawidłowego leczenia alergicznego nieżytu nosa niezbędne jest zidentyfikowanie alergenu, który przyczynia się do występowania niepożądanych objawów. Z tego też powodu, jeśli tylko zauważymy symptomy, które są typowe dla reakcji alergicznej, niezbędna jest wizyta u lekarza. Specjalista dokona diagnozy, a następnie dobierze leki adekwatne do potrzeb pacjenta. Najczęściej są to leki przeciwhistaminowe, których zadaniem jest blokowanie mechanizmu alergii. Dodatkowo zalecane są leki obkurczające naczynia krwionośne błony śluzowej nosa (stosowane są krótkotrwałe, nie dłużej niż tydzień).

Niektórzy pacjenci poddają się też odczulaniu. Metoda ta polega na podawaniu choremu coraz większych dawek alergenów w celu podniesienia progu wrażliwości na te substancje.