Jak nawilżyć wysuszoną śluzówkę nosa u niemowlaka?

Jak nawilżyć wysuszoną śluzówkę nosa u niemowlaka?

Rodzice zwykle zabiegają o to, by skóra niemowlaka była odpowiednio oczyszczona i nawilżona. Niestety często zapominają o higienie i pielęgnacji nosa, który u maluchów bywa szczególnie narażony na wysuszenie.

Sucha śluzówka nosa u malucha jest bardziej podatna na wszelkie szkodliwe czynniki zewnętrzne wdychane wraz z powietrzem, w tym wirusy i bakterie. Warto zatem po kąpieli zadbać również o odpowiednią higienę noska. Niezbędne jest również dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju, w którym maluch najczęściej przebywa.

 such-nos-niem3

Nawilżanie powietrza w pokoju malucha

Aby uniknąć problemów z wysuszoną śluzówką nosa u niemowlaka, przede wszystkim należy dbać o prawidłowe nawilżenie w pomieszczeniach, w których dziecko przebywa. Optymalna wilgotność powietrza wynosi ok. 40-60%. Jak zmierzyć wilgotność w mieszkaniu? W tym celu należy użyć higrometru. Dostępne są również termometry z funkcją pomiaru wilgotności.

Jeśli okaże się, że w pomieszczeniu jest zbyt sucho, można w prosty sposób podnieść poziom wilgoci, kładąc na grzejniku mokry ręcznik. Parująca woda nawilży pomieszczenie. Warto jednak pamiętać, że po kilku godzinach ręcznik będzie suchy, więc należy go ponownie namoczyć. Ta metoda sprawdzi się wyłącznie w jednym pomieszczeniu, np. w pokoiku dziecięcym, nie nawilżymy w ten sposób całego mieszkania. Podobne rezultaty osiągniemy, wieszając na kaloryferze kamionkowe naczynie z wodą.

Optymalnym sposobem na zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci w mieszkaniu jest regularne wietrzenie pokoju. To najprostsza i najtańsza metoda, ale nie zawsze rekomendowana. Jeśli poziom zanieczyszczeń w powietrzu jest wysoki, należy unikać otwierania okien.

Najskuteczniejszym, ale nieco droższym rozwiązaniem, jest nawilżacz powietrza. W tym przypadku musimy zainwestować w urządzenie do nawilżania oraz prąd do jego zasilania. Ale skuteczność i wygoda tej metody z pewnością zrekompensuje nam wydatki. Na rynku dostępne są różne modele nawilżaczy m.in. parowe, ultradźwiękowe, ewaporacyjne. Wiele z nich wyposażonych jest w higrometr badający wilgotność i czujnik samoczynnie włączający i wyłączający urządzenie.

 

Suchy nos u niemowlaka — pielęgnacja śluzówki nosa

Oprócz stosownego nawilżenia powietrza w mieszkaniu warto również zastosować bezpośrednie metody oczyszczania i pielęgnacji śluzówki nosa malucha. To bardzo ważne, ponieważ suchość w nosie może być przyczyną tzw. sapki u niemowlaka lub kataru. Dolegliwości te pojawiają się w przypadku, gdy rzęski na powierzchni śluzówki przestają prawidłowo się poruszać. Ruchu rzęsek ustają, gdy wilgotność w pomieszczeniu spada poniżej 40%. Zaschnięty śluz zaczyna blokować dziurki w nosie, utrudniając oddychanie. Dodatkowo w śluzie mogą gromadzić się zanieczyszczenia, kurz i wirusy, które po pewnym czasie doprowadzą do infekcji.

Z tego też powodu podczas regularnej pielęgnacji dziecka należy zadbać również o higienę noska. W tym przypadku sprawdzą się roztwory wody morskiej w sprayu, które można nabyć w aptece. Pomagają one skutecznie usunąć z nosa zalegający, zaschnięty śluz. Wodę morską należy aplikować bezpośrednio do każdej dziurki, wsuwając delikatnie końcówkę aplikatora, z którego po naciśnięciu wydobywa się preparat.

such-nos-niem2

Dlaczego stosować wodę morską u niemowląt? Przede wszystkim dlatego, że jest znacznie bezpieczniejsza i delikatniejsza niż standardowe krople do nosa. Oprócz oczyszczania pomoże również nawilżyć błonę śluzową. Działa również kojąco na drobne podrażnienia i wspomaga naturalne procesy regeneracyjne.