Zapalenie zatok wywołane klimatyzacją — jak walczyć z katarem w lecie?

Zapalenie zatok wywołane klimatyzacją — jak walczyć z katarem w lecie?

Nawet podczas wakacji w gorących tropikach możemy nabawić się dolegliwości typowych dla sezonu jesienno-zimowego, np. kataru, zapalenia zatok, przeziębienia. Jak to możliwe? Najczęściej winowajcą jest klimatyzacja, którą większość z nas stosuje na co dzień — w samochodach, w pracy czy nawet w domu.

Dzięki klimatyzacji nawet podczas upałów możemy utrzymać w pomieszczeniach nieco niższe temperatury, które sprzyjają koncentracji, pracy i wykonywaniu szeregu innych codziennych obowiązków. Niestety instalacje klimatyzacyjne niekiedy mogą być przyczyną poważniejszych dolegliwości, np. dość często pojawiającego się w okresie letnim zapalenia zatok. Problemy ze zdrowiem pojawiają się zazwyczaj, gdy nierozważnie korzystamy z klimatyzacji lub instalacja nie jest regularnie konserwowana i czyszczona.

Jak klimatyzacja wpływa na nasze zdrowie?

klimatyzacja-zatokiPowietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach (nie tylko budynkach, ale i samochodach) jest chłodne i suche. Oddziałuje bezpośrednio na błonę śluzową dróg oddechowych, a także narząd wzroku i skórę. Może powodować upośledzenie mechanizmów obronnych błony śluzowej jamy nosowej i zatok przynosowych, podrażnienia, a w konsekwencji prowadzi do rozwinięcia pełnoobjawowego stanu zapalnego. Na rozwój dolegliwości wpływa nie tylko nadmierne wysuszenie powietrza, ale również występująca w instalacjach klimatyzacyjnych flora bakteryjna i grzybicza.

Wysuszenie śluzówki może prowadzić do zaburzenia prawidłowej pracy rzęsek, które odpowiadają za naturalne oczyszczanie górnego odcinka dróg oddechowych. Sprzyja to występowaniu reakcji alergicznych, rozwojowi stanów zapalnych i zakażeniom w obrębie nosa i zatok przynosowych.

Oczywiście nie oznacza to wcale, że mamy całkowicie rezygnować ze stosowania klimatyzacji, która jest dużym udogodnieniem w najbardziej upalnych miesiącach. Trzeba jednak używać jej rozważnie. Nie należy zbytnio wyziębiać pomieszczeń, a sama instalacja wymaga regularnego konserwowania i odgrzybiania.

Klimatyzacja a zatoki

Klimatyzacja może prowadzić do zapalenia zatok oraz szeregu objawów, które towarzyszą tej chorobie. Niestety wiele osób ma problem z trafnym rozpoznaniem dolegliwości. Dlaczego? Zwykle dlatego, że latem raczej nie spodziewamy się tego rodzaju problemów ze zdrowiem. Gdy więc pojawia się dziwny ból głowy, uczucie zatkanego nosa, osłabienie organizmu itp., raczej nie identyfikujemy tych objawów z zapaleniem zatok.

Przykrej dolegliwości latem można nabawić się stosunkowo szybko. Przyczyną są nie tylko mocno klimatyzowane pomieszczenia, np. w pracy, centrach handlowych czy obiektach usługowych, ale przede wszystkim klimatyzacja samochodowa. Mocny podmuch zimnego powietrza bezpośrednio w twarz powoduje wysuszenie błony śluzowej, która współtworzy barierę ochronną dla naszego organizmu. Brak odpowiedniego nawilżenia skutkuje zaburzeniem jej prawidłowego funkcjonowania. Jest ona podrażniona i znacznie bardziej podatna na różnorodne infekcje. Problematyczne są też różnice temperatur między wnętrzem pojazdu a gorącem panującym na zewnątrz, na które często narażamy organizm.

Zapalenie zatok i katar latem

Stan zapalny zatok przynosowych przebiega jako infekcja błony śluzowej i może się zdarzyć zarówno zimą, jak i latem. Wywołany jest przez wirusy lub bakterie, które bez problemu atakują nasz organizm, gdy funkcje obronne śluzówki są zaburzone np. przez chłodne, suche powietrze z klimatyzacji. Przy zapaleniu zatok pojawia się katar, a także uporczywy ból głowy, uczucie zatkanego nosa, problemy z oddychaniem przez nos, a nawet stan podgorączkowy lub gorączka. Do tego dochodzi zwykle osłabienie i złe samopoczucie, wywołane rozwijającą się chorobą.

Jak leczyć zapalenie zatok latem?

Gdy pojawiają się symptomy wskazujące na zapalenie zatok, należy udać się do lekarza. Celem leczenia jest opanowanie zakażenia, zmniejszenie obrzęku tkanek, ułatwienie odpływu wydzieliny z nosa i przywrócenie drożności. W przypadku większości pacjentów niezbędne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Dodatkowo zaleca się stosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa i ujścia zatok przynosowych, które podawane są miejscowo lub ogólnie.

Jak przeciwdziałać zapaleniu zatok latem?

zapalenie zatok

Przede wszystkim z klimatyzacji należy korzystać rozważnie, stosując się do ogólnych zasad użytkowania instalacji tego rodzaju (kilka wskazówek w tym tekście poniżej). Oprócz tego warto regularnie oczyszczać jamy nosowe i zatoki z wszelkich zanieczyszczeń, jakie dostają się wraz z wdychanym powietrzem. Pomocny w tym będzie izotoniczny roztwór soli morskiej w postaci wygodnego w użyciu sprayu. Naturalna woda morska oczyszcza jamy nosowe, a zawarte w preparacie składniki pomocnicze (m.in. wyciąg z aloesu, olejek eukaliptusowy, panthenol itd.) sprzyjają w nawilżeniu, regeneracji i odbudowie błony śluzowej oraz przywróceniu jej prawidłowych funkcji.

Naturalna woda morska może być stosowana codziennie do higieny i oczyszczania nosa. Dodatkowo działa pomocniczo przy zapaleniu zatok, katarze, obrzękach śluzówki, podrażnieniach błony śluzowej.

Ze szczególną ostrożnością z klimatyzacji powinny korzystać osoby, które borykają się z zaburzoną odpornością, alergią, astmą oskrzelową.

Jak bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw klimatyzacji?

  • Zarówno w przypadku klimatyzacji w samochodach, jak i w budynkach, temperatury wewnątrz nie powinny być niż niższe o więcej niż 6°C od panującej na zewnątrz.
  • Nigdy nie kierujmy nawiewu bezpośrednio na siebie. W samochodzie strumień powietrza należy kierować na szybę lub na dach.
  • Podczas przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu należy jak najczęściej popijać wodę małymi łykami, aby zmniejszyć uczucie suchości w gardle i odpowiednio nawadniać cały organizm.
  • Nie należy wsiadać do mocno rozgrzanego samochodu. Najpierw trzeba przewietrzyć pojazd, a klimatyzację włączyć dopiero po zamknięciu okien i drzwi.
  • Pod koniec jazdy klimatyzowanym pojazdem należy zwiększyć temperaturę panującą wewnątrz, aby nie narażać organizmu na szok spowodowany różnicą temperatur po wyjściu z samochodu. Ta sama zasada dotyczy klimatyzacji w pomieszczeniach.
  • Zarówno w przypadku klimatyzacji w pojazdach, jak i pomieszczeniach, należy zabiegać o prawidłową konserwację i czyszczenie instalacji (jeśli mamy na to wpływ).