Suchy nos. Jakie są przyczyny suchej śluzówki nosa?

Suchy nos. Jakie są przyczyny suchej śluzówki nosa?

Uciążliwe uczucie suchego nosa może pojawić się właściwie u każdego. Do głównych przyczyn dolegliwości zaliczamy m.in. częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, nadużywanie kropli do nosa, infekcje górnych dróg oddechowych, wdychanie zanieczyszczonego powietrza itp.

Suchość w nosie nie jest poważną dolegliwością, ale może skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Sucha śluzówka nosa bardzo szybko staje się podrażniona, dodatkowo może pojawić się swędzenie, obrzęk nosa, napady kichania, a nawet krwawienie z nosa. W skrajnych przypadkach może nawet wystąpić stan zapalny zatok i gardła, ponieważ pozbawiona śluzu błona jamy nosowej staje się bardzo podatna na działanie wirusów, bakterii i innych patogenów.

such-nos1

5 najczęstszych przyczyn suchego nosa


1. Suche powietrze.

Osoby regularnie przebywające w pomieszczeniach, w których używa się wentylatorów lub klimatyzatorów, często skarżą się na tzw. zespół suchego nosa. Problematyczne mogą być również miejsca ogrzewane kaloryferami, w których panuje wysoka temperatura. Najczęściej wówczas powietrze jest suche, a wilgotność nie przekracza 30% (prawidłowy poziom wilgotności to 40-60%), co może prowadzić do wysuszenia śluzówki nosa.

2. Pył, dym papierosowy, kurz, chemikalia.

Unoszące się w powietrzu pyłki, kurz, dym papierosowy oraz inne zanieczyszczenia mogą paraliżować rzęski znajdujące się we wnętrzu nosa. W konsekwencji zaburzony jest proces naturalnego oczyszczania nosa, a śluzówka staje się podrażniona i bardziej podatna na infekcje. Stan taki może pojawiać się również u osób, które często wdychają opary ze środków chemicznych lub drażniących.

3. Niektóre leki.

Suchość w nosie bardzo często pojawia się w wyniku długotrwałego stosowania kropli do nosa zawierających w swoim składzie pochodne imidazolu (oksymetazolina, ksylometazolina). Zespół suchego nosa może być również skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków przeciwalergicznych, a także środków na nadciśnienie i wrzody.

4. Upały lub mrozy.

Zarówno suche powietrze podczas upałów, jak i siarczysty mróz i wiatr mogą przyczyniać się do suchości w nosie. Z tego też powodu i zimą i latem powinniśmy dbać o odpowiednie nawodnienie całego organizmu.

5. Infekcje.

Śluzówka nosa może ulec wysuszeniu również wskutek infekcji wirusowej. Namnażające się drobnoustroje mogą prowadzić do uszkodzenia nabłonka rzęskowego w nosie i zatokach przynosowych.

Suchość w nosie jako objaw poważniejszej choroby

Zespół suchego nosa może ujawniać się jako jeden z objawów poważniejszych schorzeń, z jakimi boryka się nasz organizm. Zaliczamy do nich m.in.:

  • zespół Sjögrena (zespół suchości)
  • zaburzenia hormonalne (szczególnie u kobiet w czasie menopauzy)
  • infekcje górnych dróg oddechowych
  • „zespół pustego nosa” (jatrogenny nieżyt zanikowy nosa to choroba, która rozwija się u niektórych pacjentów po usunięciu dolnej małżowiny nosowej)
  • alergia

Niekiedy suchość w nosie może pojawiać się również w przypadku:

  • niedoborów witaminy A oraz z grupy B i żelaza
  • diety ubogiej w białko
  • nieprawidłowo gojącej się rany po operacjach laryngologicznych
  • grzybicy
  • kiły
  • ziarniniaka Wegenera
  • reumatoidalnego zapalenia stawów
  • niedoczynności tarczycy

Jak skutecznie nawilżyć suchą śluzówkę nosa?

Osoby borykające się z problemem suchego nosa powinny dbać o prawidłową higienę, pielęgnację oraz nawilżanie nosa. Warto regularnie stosować preparaty oparte na bazie roztworu soli morskiej, które doskonale oczyszczają jamy nosowe ze wszystkich zanieczyszczeń (pyłów, kurzu, alergenów, drobnoustrojów itp.). Co więcej, wykazują działanie nawilżające i zapewniają odpowiednie środowisko błon śluzowych. W aptekach znajdziemy proste w aplikacji środki w formie sprayów i aerozoli, które zawierają w swoim składzie wodę morską, a także kwas hialuronowy, glicerol, D-panthenol (prowitamina B5), naturalne olejki eteryczne i witamin. Dostępne są również delikatne maści nawilżające okolice nosa, które łagodzą podrażnienia i uczucie pieczenia.

wm3

Dolegliwości związane z syndromem suchego nosa można łagodzić, wykonując co jakiś czas inhalacje nosa wodą z solą i dodatkiem olejków eterycznych np. eukaliptusowego, sosnowego, tymiankowego. Należy również dbać właściwie nawadnianie całego organizmu, poprzez wypijanie ok. 2-2,5 l płynów w ciągu dnia.