Katar jako objaw alergii pokarmowej

Katar jako objaw alergii pokarmowej

Czy wiesz, że katar może być objawem alergii pokarmowej? Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że wydzielina z nosa, problemy z drożnością czy obrzęk śluzówki mogą być wynikiem reakcji organizmu na alergeny znajdujące się w spożywanych przez nas posiłkach.

Alergia pokarmowa u jednych powoduje umiarkowane objawy, u innych jednak może przyczyniać się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli podejrzewasz, że niepokojące reakcje ze strony układu oddechowego w postaci kataru związane są ze spożywanymi produktami, skontaktuj się z lekarzem.

Food allergy background with allergens and symbols. Vector illusReakcje alergiczne na pokarm

Alergia pokarmowa to dość złożone schorzenie, które czasami przysparza wielu problemów diagnostycznych. Przede wszystkim może ujawniać się szeregiem rozmaitych objawów, a nawet występować wraz z innymi chorobami. Niekiedy pokarm może wywołać reakcję przy jednej okazji, a przy innej jest zupełnie nieszkodliwy. Niektóre produkty powodują objawy dopiero po spożywaniu ich w większej ilości, inne dają o sobie znać już po jednym kęsie. Co więcej, są produkty, które uczulają wyłącznie w przypadku zjedzenia ich na surowo, natomiast po ugotowaniu nie stanowią problemu.

Alergię pokarmową zwykle kojarzymy z objawami żołądkowo-jelitowymi, czyli m.in. wymiotami i biegunką, brakiem apetytu, kolką brzuszną, biegunkami lub zaparciami, nudnościami, bólem brzucha itd. Do innej grupy zaliczamy objawy dermatologiczne, czyli różnego rodzaju zmiany skórne, takie jak atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, suchość skóry i świąd, grudzik uczuleniowy itd.

Do nieco mniej oczywistych objawów alergii pokarmowej możemy zaliczyć reakcje neurologiczne: rozdrażnienie, nadmierne pobudzenie, zaburzenia sny, bóle głowy itd. Pokarm może powodować również szereg uciążliwych reakcji ze strony układu oddechowego, takich jak astma, obrzęk krtani, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, a także uporczywy katar, któremu towarzyszy uczucie zatkania, kichanie, a nawet problemy z oddychaniem.

Warto przy tym wspomnieć również o najgroźniejszym symptomie alergii, a mianowicie wstrząsie anafilaktycznym, który może stanowić wręcz zagrożenie dla życia.

Katar jako jeden z objawów alergii na pokarm

Alergia pokarmowa może ujawniać się objawami ze strony układu oddechowego, w tym przede wszystkim uporczywym katarem.

Możemy wyróżnić dwie podstawowe formy kataru alergicznego:

  • katar ze stosunkowo niewielką ilością wydzieliny, ale za to z dominującym obrzękiem nosa i ciągłym uczuciem zatkania jam nosowych
  • katar z dużą ilością wodnistej wydzieliny

Dodatkowo może pojawiać się szereg towarzyszących dolegliwości, takich jak podrażnienie i suchość śluzówki, problemy z odróżnianiem zapachów i smaków, a nawet kłopoty z oddychaniem.

Katar przy alergii pokarmowej u dzieci i niemowląt

U niemowląt alergia pokarmowa obejmująca drogi oddechowe może ujawniać się sapką, czyli zatkanym nosem bez wydzieliny. Z kolei u starszych dzieci uporczywemu katarowi towarzyszy zwykle swędzenie nosa, chrypka, chrząkanie, przewlekły kaszel, obrzęk krtani, zapalenie ucha środkowego, a nawet duszności.

kichanie alergiaLeczenie kataru przy alergii pokarmowej

Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy rodzaj alergii wymaga stosownego leczenia. Aby jednak wdrożyć stosowną terapię, niezbędne jest trafne zidentyfikowanie przyczyny, a więc alergenu, wywołującego nieprzyjemne reakcje organizmu. Jest to możliwe wyłącznie po przeprowadzeniu specjalistycznych badań, w tym przede wszystkim testów — skórnych, z krwi lub prowokacyjnych. Dopiero wtedy wdrażane jest indywidualnie dobrane leczenie.

Leczenie alergii ma na celu przede wszystkim zredukowanie objawów, do których należy uporczywy katar. Często niezbędne jest wprowadzenie farmaceutyków, głównie leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów. W większości przypadków chorzy muszą przestrzegać również tzw. diety eliminacyjnej.

Jak łagodzić katar w alergii pokarmowej?

Jak już zostało wspomniane, katar przy alergii pokarmowej zwykle objawia się szeregiem uporczywych objawów, takich jak wydzielina z nosa, obrzęk błony śluzowej, suchość i podrażnienia śluzówki. Nieżyt nosa z kolei prowadzi do problemów z oddychaniem, rozróżnieniem smaków i zapachów, a u młodszych dzieci może powodować nawet sapkę i duszności.

Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku regularne usuwanie zalegającej wydzieliny, oczyszczanie i udrażnianie przewodów nosowych, a także wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w celu nawilżenia śluzówki, złagodzenia podrażnień i zmniejszenia obrzęku. Można sięgnąć po środki w postaci izotonicznego roztworu soli morskiej, które działają wspomagająco przy katarze alergicznym. Występują w formie wygodnego w użyciu sprayu i mogą być stosowane u dorosłych i dzieci od 6. miesiąca życia. To najprostszy sposób na regularne oczyszczanie jam nosowych i pielęgnację błony śluzowej poprzez jej prawidłowe nawilżenie i odżywienie.