Stosowanie roztworów wody morskiej w schorzeniach nosa

Stosowanie roztworów wody morskiej w schorzeniach nosa

Woda morska to skuteczny sposób na katar zwykły i alergiczny, zapalenie błony śluzowej nosa i zatok oraz inne dolegliwości obejmujące jamę nosową. Roztwory wody morskiej są bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Sprawdzają się doskonale do codziennej higieny nosa.

Woda morska to bogactwo naturalnych pierwiastków, takich jak m.in.: magnez, cynk, miedź, żelazo, selen, siarka, potas. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne, dlatego sprawdza się jako preparat przeciwdziałający lub łagodzący skutki infekcji wirusowej. Dodatkowo skutecznie oczyszcza jamy nosowe z wszelkich zanieczyszczeń (drobnoustrojów, pyłków, wydzieliny), nawilża i chroni błonę śluzową przed podrażnieniami oraz sprzyja jej regeneracji. Z tego też powodu zaleca się stosowanie wody morskiej w codziennych zabiegach higienicznych obejmujących jamę nosową.

Dlaczego woda morska pomaga w walce ze schorzeniami nosa?

Woda morska jest bogata w składniki mineralne o działaniu przeciwbakteryjnym, antyseptycznym i nawilżającym, dlatego też skutecznie pomaga złagodzić dolegliwości takie jak katar, podrażnienia i wysuszenie błony śluzowej, obrzęki. Dodatkowo oczyszcza jamy nosowe ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, przez co organizm jest mniej narażone na działanie drobnoustrojów czy alergenów.

wodmor

Woda morska stosowana jest nie tylko w przypadku występujących dolegliwości, ale też znajduje zastosowanie jako element codziennej higieny, przeciwdziałając infekcjom przedostającym się do górnych dróg oddechowych.

Woda morska do nosa dla dzieci i dorosłych

Woda morska stosowana jest zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Roztwór izotoniczny można stosować profilaktycznie i w momencie wystąpienia dolegliwości. Nie ma ograniczeń co do długości i częstości używania. Jest bezpieczny od pierwszych dni życia noworodka.

Fizjologiczne roztwory wody morskiej przeznaczone są dla niemowląt i małych dzieci. Zaleca się ich używanie w celu nawilżenia błon śluzowych oraz w codziennej higienie nosa. Preparaty tego rodzaju są delikatne i bezpieczne. Nie zawierają konserwantów, nie przyczyniają się do powstawania podrażnień i mogą być stosowane długotrwale. Szczególnie zaleca się ich stosowanie u dzieci w sezonie grzewczym oraz w klimatyzowanych pomieszczeniach. Oprócz właściwości nawilżających działają oczyszczająco, ułatwiając oddychanie i spożywanie pokarmów przez niemowlaki.

wodmor2

W przypadku roztworów hipertonicznych soli morskiej do nosa, zaleca się ograniczenie ich stosowania do momentów występowania dolegliwości, czyli np. niedrożności nosa. W tym przypadku pojawiają się pewne ograniczenia wiekowe, najczęściej określane przez producenta w ulotce informacyjnej produktu. Roztwory hipertoniczne wody morskiej – w zależności od preparatu – mogą być stosowane od 3, 6 lub 18 miesiąca życia, a nawet od 3 lub 6 roku życia.

Dla dorosłych roztwory soli morskiej do nosa, są w pełni bezpieczne i sprzyjają codziennej higienie oraz łagodzeniu dolegliwości nosa. Bardzo często preparaty tego rodzaju są wzbogacone w inne składniki np. glicerol, kwas hialuronowy, prowitaminę B5, witaminę A itd., które dodatkowo wzmacniają działanie. Skutecznie wspomagają mechanizmy obronne śluzówki, ułatwiają oczyszczanie jam nosa z drobnoustrojów, nawilżają śluzówkę i przyspieszają proces jej regeneracji.

Kiedy zaleca się stosowanie wody morskiej do nosa?

  • Katar

Katar zwykle pojawia się w wyniku infekcji wirusowej. Nieżyt błony śluzowej nosa prowadzi do obrzęku śluzówki (powodującego uczucie tzw. zatkanego nosa), zaburzeń węchu i smaku, problemów z oddychanie. Głównym objawem jest oczywiście nadmierna wydzielina, która prowadzi do niedrożności nosa. Dodatkowo w wyniku tych dolegliwości dochodzi do podrażnień błony śluzowej nosa.

W celu złagodzenia dolegliwości warto sięgnąć po wodę morską w postaci roztworu izotonicznego lub roztworu hipertonicznego. Roztwór izotoniczny zapewnia odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie błon śluzowych nosa. Posiada takie samo ciśnienie, jakie panuje w organizmie. Roztwór hipertoniczny cechuje się nieco wyższym ciśnienie osmotycznym, przez co dochodzi do wymiany wody pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a komórkami śluzówki, prowadząc w konsekwencji do zmniejszenia obrzęku.

  • Alergiczny i niealergiczny nieżyt nosa

Stosowanie wody morskiej do nosa w przypadku alergicznego i niealergicznego nieżytu nosa jest w pełni wskazane i uzasadnione. Pomaga ona uporać się z takimi problemami, jak m.in. wyschnięta śluzówka, podrażnienia, swędzenie i kichanie, obrzęki itd. W przypadku kataru alergicznego preparaty z wodą morską pomagają wypłukać wszelkie pyłki i inne zanieczyszczenia znajdujące się w nosie, które potencjalnie mogą wywoływać reakcję.

  • Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok

Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok, zarówno ostre, jak i przewlekłe, prowadzi do zaburzeń podstawowych funkcji jamy nosowej, takich jak filtracja i ogrzewanie wdychanego powietrza. Upośledzony jest też ruch rzęsek, przez co pojawiają się problemy z usuwaniem zalegającej wydzieliny z zatok przynosowych i jam nosa, a wraz z nią wszystkich zanieczyszczeń. Preparaty z solą morską do nosa mają na celu przywrócenie prawidłowych funkcji śluzówce, dodatkowo nawilżają ją i pomagają skutecznie usuwać patologiczną wydzielinę.

Jak wygląda stosowanie wody morskiej do nosa?

Warto pamiętać, że skuteczność działania środków donosowych z wodą morską zależy również od techniki ich podawania. Bez względu na to, w jakiej formie występuje preparat, przede wszystkim należy uważać, aby nie włożyć aplikatora nazbyt głęboko do jamy nosowej, co mogłoby prowadzić do mechanicznego uszkodzenia śluzówki.

wodmor3

Dozownik nie powinien dotykać błony śluzowej. Należy skierować go na boczną ścianę jamy nosowej. W trakcie podawania dozownik należy skierować pod kątem 45 stopni w stosunku do dna jamy nosowej, ponieważ wówczas preparat ma szansę dotrzeć do wszystkich struktur jamy nosowej. Jeśli podawanych jest kilka dawek preparatu, warto aplikować go pod różnymi kątami.