Kwas glicyryzynowy i jego właściwości w higienie nosa

Kwas glicyryzynowy i jego właściwości w higienie nosa

Kwas glicyryzynowy, pozyskiwany z lukrecji, to naturalny składnik wielu preparatów do higieny i pielęgnacji nosa. Wykazuje korzystne działanie na błonę śluzową nosa, m.in. nawilża ją, wspomaga regenerację i ruch rzęsek, łagodzi podrażnienia, obrzęki, swędzenie.

Kwas glicyryzynowy to substancja aktywna, łagodząca i przeciwzapalna. Jest naturalny, bezpieczny, a jednocześnie bardzo skuteczny. Bywa wykorzystywany wspomagająco przy łagodzeniu różnych dolegliwości zdrowotnych, m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych czy przewodu pokarmowego, ale równie często występuje w preparatach do oczyszczania i pielęgnowania jam nosowych.

Co to jest kwas glicyryzynowy?

Kwas glicyryzynowy występuje w postaci soli potasowej, a pozyskiwany jest z korzenia lukrecji w postaci skoncentrowanego związku. Co ciekawe, kwas glicyryzynowy jest znacznie słodszy od cukru, dlatego też często bywa wykorzystywany jako naturalny słodzik.

Sama roślina, czyli lukrecja, należy do rodziny motylkowatych. W stanie dzikim porasta przede wszystkim południowe tereny Europy i Azji. Tworzy bardzo zwarte zarośla, bardzo szybko się rozrasta i często trudno pozbyć się jej z obszaru, który sobie upodobała. Korzeń lukrecji wykorzystywany był w medycynie ludowej od starożytności. Używano go przede wszystkim do łagodzenia dolegliwości układu oddechowego, infekcji, chorób przewodu pokarmowego i dróg moczowych.

Obecnie ekstrakt z korzenia lukrecji stosowany jest do różnorodnych celów. W lecznictwie występuje w wielu preparatach na kaszel o działaniu wykrztuśnym. Stosowany jest również w leczeniu chorób wątroby, pęcherza moczowego, nerek i żołądka. Jest istotnym składnikiem wielu środków przeznaczonych do regeneracji i nawilżania błon śluzowych, a także kosmetyków, gdyż wykazuje korzystny wpływ na skórę przy zastosowaniu zewnętrznym.

Korzystny wpływ kwasu glicyryzynowego na błony śluzowe nosa

Kwas glicyryzynowy wykazuje korzystny wpływ na błony śluzowe nosa, stąd też może być wykorzystywany do pielęgnacji i higieny jam nosowych. Przede wszystkim ma bardzo silne właściwości nawilżające ze względu na zdolność skutecznego wiązania wody. Co więcej, aktywizuje pracę śluzówki i wspomaga ruchu rzęsek. Sprzyja regenerację błony śluzowej, łagodzi podrażnienia, obrzęki, swędzenie, nadmierne wysuszenie, które przyczyniają się do dyskomfortu w nosie. Bardzo ważne jest również, że kwas glicyryzynowy wykazuje przy tym działanie antyzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przez co minimalizuje ewentualny wpływ na śluzówkę drobnoustrojów chorobotwórczych.

Inne istotne właściwości kwasu glicyryzynowego

  • Wspomaga łagodzenie dolegliwości dróg oddechowych.

Kwas glicyryzynowy wykazuje działanie wykrztuśne, rozkurczowe i przeciwbakteryjne. Ze względu na te właściwości bardzo często występuje jako składnik preparatów wykrztuśnych i przeciwkaszlowych. Stosowany jest przy nieżytach gardła i oskrzeli, uporczywym kaszlu, a także zapaleniu dziąseł i migdałków.

  • Wspomaga łagodzenie dolegliwości przewodu pokarmowego.

Kwas glicyryzynowy wykazuje właściwości spazmolityczne, dlatego też znajduje zastosowanie w schorzeniach żołądka i dwunastnicy.

  • Pomocniczo stosowany jest w leczeniu przewlekłych chorób wątroby.

Kwas glicyryzynowy wykazuje zdolność do hamowania uwalniania tłuszczów, obniża poziom enzymów wątrobowych i działa antyoksydacyjnie. Wszystko to sprawia, że może odgrywać pomocniczą rolę w leczeniu przewlekłych dolegliwości wątroby. Co więcej, utrudnia przenikanie przez błony komórkowe wirusów zapalenia wątroby typu A, a także aktywuje układ odpornościowy do walki przeciw wirusom zapalenia wątroby typu B.

  • Działa bakteriobójczo, grzybobójczo, przeciwwirusowo.

Kwas glicyryzynowy wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwdziałając rozwojowi bakterii z gatunku Streprococcus mutans, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Co więcej, hamuje rozwój bakterii Mycobacterium tuberculosis, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, drożdży z gatunku Candida albicans, które są odpowiedzialne za grzybice. Wspomaga organizm w walce z wirusami zapalenia wątroby, wirusem opryszczki pospolitej i półpaśca.

  • Wszechstronne korzystne działanie na skórę.

Kwas glicyryzynowy wykazuje wszechstronny wpływ na skórę, dlatego też bardzo często wykorzystywany jest zarówno w kosmetykach, jak i zewnętrznych preparatach wspomagających leczenie różnorodnych dolegliwości skórnych. Jest dobrze tolerowany przez skórę, z łatwością przenika w głąb skóry i nie przyczynia się do występowania skutków ubocznych. Do najważniejszych cech zaliczamy właściwości: łagodzące, przeciwalergiczne, antybakteryjne, przeciwwirusowe, antygrzybicze. Łagodzi stany zapalne skóry, podrażnienia, swędzenie, wspomaga redukowanie obrzęków, leczenie zmian atopowych skóry, egzemy, dermatozy i łuszczycy. Kwas glicyryzynowy wykazuje bardzo silne właściwości wiązania wody w skórze już przy minimalnym stężeniu (0.1%), dlatego też jest skutecznym składnikiem nawilżającym. Co więcej, jego działanie antybakteryjne jest wykorzystywane w preparatach do walki z trądzikiem. Często występuje też w produktach do skóry głowy, gdyż łagodzi podrażnienia, swędzenie i wysuszenie.