Z zapaleniem zatok boryka się wiele osób. To dość uporczywa dolegliwość, ale można z nią sobie skutecznie poradzić. Oto 5 podstawowych rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat zapalenia zatok.
Czy wiedziałeś, że…?
-
Zwykły katar, który nie zostanie wyleczony, może doprowadzić do zapalenia zatok.
Zwykły katar w większości przypadków jest stosunkowo niegroźną dolegliwością, dlatego bardzo często ją bagatelizujemy, nie zdając sobie sprawy z poważniejszych konsekwencji takiego postępowania. Należy pamiętać, że jeśli wydzielina w jamach nosowych oraz obrzęk śluzówki będą utrzymywać się przez dłuższy czas, może dojść do całkowitego zablokowania ujść zatok. Umożliwiony będzie prawidłowy przepływ powietrza i spływanie śluzu. Brak wentylacji w nosie, śluz, obrzęki, a dodatkowo ciepłe i wilgotne środowisko zatok to idealne warunki do rozwoju dla beztlenowych bakterii. W takich właśnie okolicznościach bardzo często ze zwykłego kataru powstaje stan zapalny zatok.
Aby skutecznie zapobiec konsekwencjom wynikającym z niewyleczonego kataru, należy przede wszystkim sukcesywnie udrażniać jamy nosowe z wydzieliny np. przy zastosowaniu roztworu soli morskiej lub fizjologicznej. Oczyszczanie nosa izotonicznym roztworem soli morskiej pozwala pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które mogą sprzyjać rozwojowi infekcji nosa.
-
Przyczyn zapalenia zatok jest bardzo wiele, nie tylko infekcje wirusowe i bakteryjne.
Najczęściej przyczyny zapalenia zatok identyfikujemy z infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi. Nie są to jednak jedyne powody przykrych dolegliwości. Do przyczyn nawracających stanów zapalnych zatok zaliczamy również m.in.:
- wady wrodzone w budowie anatomicznej nosa, np. skrzywienie przegrody
- polipy
- przedłużający się katar alergiczny
- zaniedbane choroby zębów trzonowych górnej szczęki (np. próchnica)
- stan zapalny po usunięciu zęba
- zapalenie ucha
Co ważne, zapalenie zatok może być spowodowane również przez czynniki zewnętrzne, takie jak m.in.:
- przebywanie w zanieczyszczonym środowisku (dym przemysłowy, spaliny)
- palenie papierosów
-
Objawy zapalenia zatok mogą przypominać ból zęba.
W niektórych sytuacjach ból promieniujący od zatoki do złudzenia przypomina ból zęba. Wizyta u stomatologa, który dokona specjalistycznej diagnozy, powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Gdy dentysta wykluczy ewentualne problemy z uzębieniem, należy skierować się do laryngologa.
Co ciekawe, w przypadku niektórych pacjentów występuje odwrotne zjawisko, tzn. stan zapalny zęba i okostnej wywołuje zębopochodne zapalenie zatok.
-
Zarówno ostre, jak i przewlekłe zapalenie zatok można rozpoznać czterech głównych objawach.
Lekarz może zdiagnozować zapalenie zatok przynosowych na podstawie wywiadu z pacjentem oraz czterech głównych objawów, takich jak:
- niedrożność nosa
- wyciek wydzieliny lub jej spływanie do gardła
- ból i uczucie rozpierania w obrębie twarzoczaszki
- upośledzenie węchu
Przy podejrzeniu zapalenia przewlekłego lekarz może zlecić dodatkowe badania laryngologiczne, który wykonuje się endoskopami miękkimi i sztywnymi oraz giętkimi fibroskopami. Diagnostyka obrazowa (RTG) przeprowadzana jest tylko w nietypowych przypadkach, np. w razie niepowodzenia podjętego leczenia. Niekiedy rekomendowana jest tomografia komputerowa (CT). Pozwala ona ocenić, w jakim stopniu zmiany objęły zatoki przynosowe oraz czy nie rozszerzyły się na okolice sąsiadujące z zatokami, czyli podstawę czaszki, oczodół, gardło. Badaniem uzupełniającym jest rezonans magnetyczny (MRI). Wykonuje się go tylko wtedy, gdy występują powikłania w zapaleniu zatok lub gdy lekarz podejrzewa procesy nowotworowe w obrębie zatok.
-
W przypadku nawracających dolegliwości ze strony zatok lekarz może zalecić zabieg operacyjny.
U niektórych pacjentów, którzy borykają się z problemem nawracających stanów zapalnych zatok, niezbędne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. Stosowana jest wówczas endoskopowa operacja zatok w celu usunięcia zmian chorobowych i poszerzania ich ujścia. W przypadku znacznego skrzywienia przegrody nosa (zmiany wrodzone lub powstałe w wyniku urazu), stosowana jest septoplastyka, czyli korekcja przegrody nosa. Jeśli przyczyną problemów z zatokami są polipy w nosie, usuwa się patologiczne narośle, które blokują ujście zatok i drożność nosa.
Czy można skutecznie uniknąć zapalenia zatok?
Zapaleniu zatok można skutecznie zapobiegać. Wystarczy tylko regularnie dbać o higienę nosa. Oczyszczanie i pielęgnacja jam nosowych powinna stać się nawykiem, podobnie jak codzienne mycie zębów. Zabiegi higieniczne są niezbędne szczególnie w momentach, gdy występuje katar, obrzęk nosa czy podrażnienia śluzówki. Należy przepłukiwać nos np. preparatami zawierającymi wodę morską. W ten sposób można zapobiec zaleganiu wydzieliny, która hamuje dopływ powietrza, co jest najczęściej pierwszą przyczyną zapalenia zatok. Dodatkowo warto sięgnąć po odpowiednie środki, np. spraye lub maści o właściwościach nawilżających, regenerujących i odżywczych.
Przeczytaj również artykuł: Ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u dzieci