Katar – diagnoza na podstawie wydzieliny!

Katar – diagnoza na podstawie wydzieliny!

Katar to stosunkowo często dolegliwość. Pojawia się przy okazji m.in. przeziębienia, reakcji alergicznych, a nawet pod wpływem zanieczyszczonego powietrza czy zbyt intensywnych zapachów. W trafnym zidentyfikowaniu przyczyny kataru może pomóc nam właściwe określenie specyfiki wydzieliny.

Często o tym zapominamy, ale katar to naturalna reakcja obronna organizmu. Co więcej, spełnia on bardzo ważne zadanie: wraz z wydzieliną usuwa z organizmu zagrożenia zewnętrzne, takie jak m.in. zanieczyszczenia, alergeny, drobnoustroje, a nawet niebezpieczne toksyny. Najczęściej prawidłowo wypełnia swoje zadania. Niestety problemy mogą pojawić się wówczas, gdy katar utrzymuje się nazbyt długo.

Jak właściwie poznać, z jakim katarem mamy do czynienia? Na podstawie obserwacji wydzieliny z nosa. Dokonując oceny koloru, gęstości, a nawet zapachu wydzieliny, możemy ustalić, czy przyczyną dolegliwości są alergeny, wirusy, bakterie, czy może grzyby.

Katar wywołany przez alergie (katar sienny)

W przypadku kataru siennego pojawia się wodnista, przezroczysta wydzielina. Najczęściej ma ona bardzo rzadką konsystencję, dlatego niektórzy pacjenci skarżą się, że wręcz wycieka z jam nosowych. Dodatkowo pojawiają się inne objawy reakcji alergicznej, takie jak m.in. częste kichanie, kłopoty z oddychaniem, zaczerwienione i swędzące oczy itd.

Sick man sneezing at terrified coworkers, EPS 8 vector illustration, no transparencies

Co ważne, katar sienny wraz z innymi objawami pojawia się zaraz po kontakcie organizmu z alergenem, natomiast natychmiastowo znika, gdy alergen przestaje oddziaływać na organizm. Jeśli podejrzewasz, że twoje problemy z katarem mogą wynikać z reakcji alergicznej, powinieneś jak najszybciej skonsultować problem z alergologiem, który dokona stosownej diagnostyki. Należy pamiętać, że nieleczona lub nieodpowiednio leczona alergia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym astmy oskrzelowej.

Katar wywołany przez wirusy

running nose - rinozine2Katar wywołany przez wirusy (nieżyt nosa) objawia się jasną, wodnistą wydzieliną o rzadkiej konsystencji. Dodatkowo pojawiają się charakterystyczne objawy, takie jak ból głowy, stawów, mięśni, ogólne zmęczenie i złe samopoczucie. Po 2-3 dniach wydzielina nieco gęstnieje, a swoją konsystencją zaczyna przypominać śluz, czasami jest lekko zabarwiony. Po tym etapie dolegliwości powinny ustępować. Jeśli jednak utrzymują się nadal, a wydzielina stale gęstnieje i powoduje przykre uczucie zatkanego nosa, możemy mieć do czynienia z powikłaniami, prowadzącymi do zakażenia bakteryjnego.

Katar wywołany przez bakterie

running nose - rinozine3Katar wywołany przez bakterie jest bardzo gęsty, ropny i trudno go usunąć z jam nosowych. Często charakteryzuje się zielonkawym lub żółtawym zabarwieniem. Taka wydzielina może wskazywać na zakażenie bakteryjne. W tym przypadku zalecana jest wizyta u lekarza. Czasami nadkażenie bakteryjne świadczy o zapaleniu zatok lub uszu.

Katar wywołany przez grzyby

Wydzielina pojawiająca się w wyniku zakażenia grzybiczego jest bardzo podobna do bakteryjnej. Gęsty, ropny, lepki katar najczęściej bardzo szybko zajmuje zatoki, powodując stan zapalny. Co ciekawe, w większości przypadków chorzy mają problem z usunięciem wydzieliny, co prowadzi do poważnych problemów z drożnością nosa. W infekcji grzybiczej okresowo może pojawiać się też katar wodnisty. W tym przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza, który zaleci stosowne leczenie.