Domowe sposoby na katar – kompletny poradnik

Domowe sposoby na katar – kompletny poradnik

Chociaż katar nie jest groźnym dla zdrowia schorzeniem, to jednak potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na łagodzenie dolegliwości związanych z katarem.

Katar bardzo często pojawia się jako jeden z objawów poważniejszej choroby, np. przeziębienia, zapalenia zatok czy alergii. Zatkany nos, zalegająca wydzielina, obrzęk śluzówki, suchość nosa to tylko niektóre dolegliwości, które mogą skutecznie obniżyć nasze samopoczucie.

domsponakat1

Aby złagodzić objawy kataru i szybko je wyeliminować, można zastosować tabletki na katar, krople do nosa lub domowe metody. Kluczowe znaczenie ma również regularna higiena i pielęgnacja nosa.

Środki farmakologiczne na katar

Gdy pojawia się katar, chcemy pozbyć się go szybko, a jednocześnie bez zbędnego wysiłku. Z tego też powodu coraz większym zainteresowaniem cieszą się różnorodne tabletki na katar. Są one wygodne w użyciu, niektóre z nich nie wymagają nawet popijania. Ich skuteczność oraz szybkość działania jest różna i zależy od specyfiki preparatu. Najczęściej skład tabletek na katar opiera się na substancjach o działaniu przeciwobrzękowym i hamującym wydzielanie śluzu. Bardzo często znajduje się w nich pseudoefedryna – bliska pochodna amfetaminy. Chociaż to środek psychoaktywny, to jednak w tabletkach na katar jest całkowicie bezpieczny, trzeba jednak stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Decydując się tabletki na katar należy pamiętać, że podczas jednej kuracji nie można łączyć różnych leków na katar. Istnieje wówczas ryzyko niekorzystnej dla zdrowia reakcji pomiędzy środkami chemicznymi. Co więcej, tabletki na katar nie powinny być łączone z kawą, herbatą, coca-colą.

Warto również pamiętać, że niektóre tabletki na katar mogą przyczyniać się do efektów ubocznych, a nawet powikłań. Zwykle łagodzą jedynie objawy, natomiast nie eliminują przyczyn kataru. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie dokonać trafnej diagnozy.

Krople do nosa na katar

Najczęściej stosowanym środkiem na katar są krople do nosa, które często występują również w wygodnej formie sprayów i aerozoli. Stosowane są przede wszystkim w celu skuteczniejszego usuwania wydzieliny z jam nosowych. W praktyce jednak rodzajów kropli do nosa jest kilka, a ich skuteczność zależy od odpowiedniego dobrania preparatu. Przykładowo, przy katarze alergicznym i wirusowym zalecane są krople obkurczające naczynia krwionośne; przy katarze wywołanym zapaleniem zatok obocznych nosa pomocne będą preparaty rozluźniające wydzielinę; przy katarze ropnym (bakteryjny) – krople z antybiotykiem lub sulfonamidem.

wm3

Należy jednak pamiętać, że krople do nosa na katar wymagają bardzo rozważnego i odpowiedzialnego stosowania. Standardowo terapia kroplami nie powinna trwać dłużej niż 3-5 dni. Nie mogą być używane długotrwale, ponieważ przyczyniają się do podrażnień, nadmiernego wysuszenia śluzówki, a nawet uzależnienia. Przy dłuższym stosowaniu mogą prowadzić nawet do zaniku błony śluzowe, tzw. zespół zatkanego nosa.

Domowe sposoby na katar

Domowych sposobów na łagodzenie kataru jest wiele i często przy łagodnym nasileniu objawów ich skuteczność jest zadowalająca, a co najważniejsze – są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Warto przy tym dodać, że jeśli katar nie mija lub nasila się przez dłuższy czas pomimo stosowania domowych sposobów i dbania o higienę nosa, należy skonsultować się z lekarzem, który dokona specjalistycznej diagnozy. Naturalne metody można stosować zawsze, nawet wówczas, gdy lekarz zalecił terapię farmakologiczną.

Do najpopularniejszych domowych sposobów na katar zaliczamy:

  • Inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych.

    To popularny, skuteczny sposób na łagodzenie kataru. Zalecane jest stosowanie przede wszystkim olejków: eukaliptusowego, miętowego, jałowcowego, tymiankowego, sosnowego. Wykazują działanie bakteriobójcze, nawilżające i odżywiające tkankę nabłonkową. Rozluźniają mięśniówkę nosa i powodują zmniejszenie obrzęku, co umożliwia łatwiejsze usuwanie wydzieliny z nosa.

  • Roślina o intensywnym zapachu jest powszechnie stosowana w medycynie naturalnej.

    “Naturalny antybiotyk” sprawdza się również podczas łagodzenia kataru. Aromat czosnkowy przywraca drożność kanałów nosowych, przez co odprowadzanie wydzieliny jest łatwiejsze. Co więcej, czosnek przeciwdziała namnażaniu się bakterii w przewodach nosowych.

  • Nawadnianie organizmu.

    Przy każdej infekcji, również tej wywołującej katar, niezbędne jest solidne nawadnianie organizmu. Należy więc wypijać duże ilości wody, ale nie tylko. Sprawdzą się również napary ziołowe, a także herbata z dodatkiem imbiru, miodu, cytryny. Odpowiednio nawodniony organizm lepiej poradzi sobie z usuwaniem szkodliwych toksyn, rozrzedzaniem wydzieliny nosowej i usuwaniem jej z jam nosowych.

Higiena nosa i profilaktyka

W profilaktyce oraz łagodzeniu dolegliwości związanych z katarem bardzo duże znaczenie ma właściwa higiena jam nosowych. Oczyszczając nos z wydzieliny, pozbywamy się również szkodliwych substancji drażniących śluzówkę oraz drobnoustrojów wywołujących infekcje czy alergie. Warto przy tym zadbać również o odpowiednią pielęgnację śluzówki nosa poprzez nawilżanie i odżywianie, łagodzenie podrażnień i przekrwienia.

ns1

 

W regularnej higienie nosa pomocne będą preparaty na bazie naturalnej wody morskiej, które bardzo często wzbogacone są dodatkowymi substancjami nawilżającymi, odżywiającymi i sprzyjającymi regeneracji śluzówki, takimi jak m.in. glicerol, wyciąg z aloesu, olejek eukaliptusowy, prowitamina B5 czy witamina A.

Podczas usuwania wydzieliny należy stosować chusteczki jednorazowe. Nie zaleca się używania wielorazowych chusteczek bawełnianych, ponieważ zwykle przez długi czas zalegają na nich wirusy lub bakterie, które zostały usunięte wraz z wydzieliną. Jeśli pod wpływem częstego wycierania nosa chusteczkami naskórek na skrzydełkach nosa zostanie podrażniony, warto zastosować maść nawilżająco-regenerującą o właściwościach łagodzących i nawilżających.